Three local riders headed to Worlds

Sep 3, 2011 by

Three Oregon-based riders will represent the United States at the upcoming UCI Road World Championships, Sept. 19-25 in Copenhagen, Denmark.

USA Cycling announced this week that Ian Boswell (Bend), Jacob Rathe (Portland) and Colby Wait-Molyneux (Vancouver, Wash.) have made the roster of Elite, U23 and Junior athletes that will represent the United States in Denmark. The roster includes many of our nation’s top young talent.

Boswell (Trek-Livestrong) and Rathe (Chipotle Development Team) will compete in the 168 km U23 road race on Sept. 23. Wait-Molyneux (Hammer/CMG Racing) will enter both the Sept. 20 Junior time trial and the Sept. 24 Junior road race. The Copenhagen championships mark the first time that the Junior time trial and road race championships will coincide with the Elite and U23 events.

2011 UCI Road World Championships
Copenhagen, Denmark
September 19-25, 2011
U.S. team roster:

Junior Men
*Colby Wait-Molyneux (Vancouver, Wash./Hammer Nutrition-CMG Racing Team) – road race and time trial
Alex Darville (Santa Barbara, Calif./Echelon Santa Barbara) – road race
*Kristo Jorgenson (Boise, Idaho/BYRDS) – road race and time trial
Matthew Lipscomb (Decatur, Ga./Greenville Spinners Bicycle Club/Hincapie Development team) – road race
Paul Lynch (Colchester, Conn./Hot Tubes Development Cycling) – road race
*Alexey Vermeulen (Pinckney, Mich./Prochain) – road race

U23 Men
Ian Boswell (Bend, Ore./Trek-Livestrong) – road race
Jacob Rathe (Portland, Ore./Chipotle Development) – road race
Robert Bush (Louisville, Ky./Kentucky Flyers-Texas Roadhouse) – road race
*Joe Dombrowski (Marshall, Va./Trek-Livestrong) – road race
Gavin Mannion (Dedham, Mass./Trek-Livestrong) – road race
Nathan Brown (Covington, Tenn./Trek-Livestrong) – time trial
Lawson Craddock (Houston, Texas/Trek-Livestrong) – time trial
Carter Jones (Boulder, Colo./Trek-Livestrong) – time trial

Elite Men
Brent Bookwalter (Athens, Ga./BMC Racing) – road race
*Matthew Busche (Wauwatosa, WI/Team Radio Shack) – road race
Timmy Duggan (Boulder, Colo./Garmin-Cervelo) – road race
*Tyler Farrar (Wenatchee, Wash./Garmin-Cervelo) – road race
Benjamin King (North Garden, Va./Team Radio Shack) – road race
Jeff Louder (Salt Lake City, Utah/BMC Racing) – road race
Taylor Phinney (Boulder, Colo./BMC Racing) – road race and time trial
Andrew Talansky (Napa, Calif./Garmin-Cervelo) – road race and time trial

Elite Women
Kristin Armstrong (Boise, Idaho/ Peanut Butter & CO TWENTY 12) – road race and time trial
Theresa Cliff-Ryan (Cedar Springs, Mich./Colavita-Baci p/b Cooking Light) – road race
*Robin Farina (Charlotte, N.C./NOW and Novartis) – road race
*Amber Neben (Irvine, Calif./HTC-Highroad) – road race
Shelley Olds (Gilroy, Calif./Diadora Pasta Zara) – road race
*Evelyn Stevens (New York, N.Y./Columbia-HTC) – road race and time trial

Junior Women
Addyson Albershardt (Matthews, N.C./FLYING PIGS) – road race and time trial
*Grace Alexander (Boise, Idaho/BYRDS) – road race and time trial
*Alexis Ryan (Ventura, Calif./Team TIBCO II) – road race

*denotes automatic nomination
Italics denotes possible nomination