Mitchem, VanValkenburg win Monday PIR

Aug 9, 2011 by

John Mitchem led the charge for West End Bikes Monday night at PIR. ©Pat Malach/FILE PHOTO

PORTLAND — West End Bikes/Specialized kept up its run of PIR victories Monday night, placing three riders in the top four spots of the Maters 1/2/3 race with with John Mitchem, Matthew Slater and Rocky Serna in first, third and fourth, respectively. Galen Mittermann (HPChiro/Alpine Mortgage Planning) squeezed through the West End armada to take second.

In the Senior women’s race, Diamond Law Cycling Team’s Heather VanValkenburg took the win in front of Andrea Fisk (Ruckus Test Team) and Alexandra Burton (Upper Echelon Fitness). Upper Echelon’s Jocelyn Gaudi got the win in the Novice women’s race, finishing ahead of Susannah Hart (Camas Bike and Sport) and Kristy Fleming.

Glenn Johnson (Lewis & Clark Ultra) won the Masters Novice race, Jeff Wygant (Team Highlander) was second and Travis Richardson was third. In the Masters Cat 4/5 race, Ryan McCracken (HPChiro/Alpine Mortgage Planning) won ahead of Wayne Boyle (Pacific Power Blue Sky) and Trent Kepfer.

RESULTS
Monday PIR
Aug. 8

Novice Women
1. Gaudi, Jocelyn (Upper Echelon Fitness) 15
2. Hart, Susannah (Camas Bike and Sport) 12
3. Fleming, Kristy 10
4. Hellem, Kathleen 8
5. Sim, Dara (TEC) 7

Senior Women
1. VanValkenburg, Heather (Diamond Law) 19
2. Fisk, Andrea (Ruckus Test Team) 15
3. Burton, Alexandra (Upper Echelon Fitness) 15
4. White, Shari Castelli 8
5. Chase, Stephanie (Upper Echelon Fitness) 7

Novice Masters Men
1. Johnson, Glenn (Lewis & Clark Ultra) 15
2. Wygant, Jeff (Team Highlander) 12
3. Richardson, Travis 10
4. Croy, Alex (The Spokesmen) 8
5. Chandler, John 7

Masters 30+ Cat 4/5
1. McCracken, Ryan (HPChiro/Alpine Mortgage Planning) 16.0
2. Boyle, Wayne (Pacific Power Blue Sky) 12.0
3. Kepfer, Brent 10.0
4. Allen, Cliff (Bellovaci United) 9.0
5. Blaney, Vince (Dr Will Bar)

Masters 30+ Cat 1/2/3
1. Mitchem, John (West End Bikes/Specialized) 17
2. Mittermann,  Galen (HPChiro/Alpine Mortgage Planning) 15
3. Slater, Matthew (West End Bikes/Specialized) 12
4. Serna, Rocky (West End Bikes/Specialized) 8
5. Denham, Mitch (NoMads Bicycle Racing Team) 7

Complete OBRA results are HERE.

Related Posts

Tags

Share This